Artyku艂 sponsorowany

Na czym polega terapia AAC?

Na czym polega terapia AAC?

Terapia AAC (ang. Augmentative and Alternative Communication) to metoda wspomagaj膮ca komunikacj臋 os贸b z zaburzeniami mowy i j臋zyka. Jest to szczeg贸lnie wa偶ne dla dzieci, kt贸re maj膮 trudno艣ci z nauk膮 m贸wienia lub rozumieniem j臋zyka. W Polsce coraz wi臋cej specjalist贸w zdaje sobie spraw臋 z potrzeby stosowania terapii AAC, aby pom贸c tym osobom w codziennym funkcjonowaniu.

Podstawowe za艂o偶enia terapii AAC

Terapia AAC opiera si臋 na wykorzystaniu r贸偶nych technik, narz臋dzi i strategii komunikacyjnych, kt贸re maj膮 na celu u艂atwienie przekazywania informacji mi臋dzy osob膮 z zaburzeniami mowy a jej otoczeniem. Nie chodzi tylko o zast膮pienie mowy, ale tak偶e o uzupe艂nienie jej, gdy jest to konieczne. Terapia ta mo偶e by膰 stosowana zar贸wno u dzieci, jak i doros艂ych, niezale偶nie od przyczyny zaburze艅 mowy. Wa偶ne jest, aby terapia by艂a dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego mo偶liwo艣ci poznawczych i motorycznych.

Rodzaje narz臋dzi stosowanych w terapii AAC

W terapii AAC wykorzystuje si臋 r贸偶norodne narz臋dzia, kt贸re mo偶na podzieli膰 na dwie g艂贸wne grupy - niewerbalne i werbalne. Do narz臋dzi niewerbalnych zalicza si臋 m.in. obrazki, gesty, mimik臋, pismo, czy te偶 specjalne karty komunikacyjne (tzw. PECS). Natomiast narz臋dzia werbalne to przede wszystkim r贸偶nego rodzaju urz膮dzenia elektroniczne, takie jak syntezatory mowy, aplikacje na smartfony czy tablety, kt贸re pozwalaj膮 na generowanie mowy na podstawie wprowadzonego tekstu lub wybranych symboli. Je艣li chodzi o us艂ugi, jakie oferuje terapeuta AAC, Szczecin jest miastem, w kt贸rym skorzystamy z oferty specjalist贸w takich jak np. RelAACje.

Przyk艂ady zastosowania terapii AAC w Polsce

W Polsce coraz wi臋cej plac贸wek o艣wiatowych i terapeutycznych korzysta z terapii AAC. Przyk艂adem mo偶e by膰 O艣rodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Krakowie, gdzie dzieci ucz膮 si臋 komunikacji za pomoc膮 specjalnych kart PECS. Innym przyk艂adem jest Fundacja SYNAPSIS, kt贸ra prowadzi warsztaty dla rodzic贸w i specjalist贸w z zakresu terapii AAC, a tak偶e wspiera rozw贸j aplikacji do komunikacji alternatywnej. Ponadto, w Polsce dzia艂a r贸wnie偶 Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Metod Komunikacji Alternatywnej "M贸wi膰 bez S艂贸w", kt贸re promuje ide臋 AAC oraz organizuje szkolenia dla terapeut贸w i rodzic贸w.